Mekan Tasarım İpuçları.

real estate room 4

Hem şık hem de ferah görünmesini sağlamak için küçük bir konutta nasıl dizayn çalışması yapılmalıdır? Küçük mekanlarda tasarım çalışmaları oldukça güçtür diyebiliriz. Çünkü birçok tasarım kuralını yerine getirmek daha az elementle yapmak güçtür. Farklı bir açıdan bakarsak yapılması gereken eylem azalacağından büyük mekan tasarımına göre görece daha kolaydır.

Günümüz yaşamı karmaşıklığı arttıkça kendimizi daha küçük konut alanlarına zorlamaktayız. Bu yaşamın konut dışına doğru taşmasından kaynaklanmaktadır.

k ve ferah mekanlar 1

İşte bu durumlara cevap veren günümüz küçük alanlarımızı tasarlamada belli kuralları devreye koymalıyız.

Oran: küçük bir alanda dikkat edeceğimiz ilk kural orantılı olmaktır.  Yani kullanılacak mobilya parçaları sayısal ve özellik anlamında küçük mekanla orantılı olmalıdır. Sayısal olarak bu kural önemlidir. Çünkü gereğinden fazla parça küçük mekanınızda bir görsel karmaşaya sebep olacaktır. Özenle seçtiğiniz parçaların hissedilmesi algılanması zorlaşacaktır.

k tasarımlar

ikinci önemli nokta seçimlerimizde mobilya elemanları mümkün oldukça özellikler açısından çeşitlenmeli hatta mümkünse  çift fonksiyonlu elemanlar seçilmeli. Sehpalarımızın aynı zamanda depolama alanı olarak kullanılması gibi.

Yatağınızın altını iyi bir depolama alanı olarak kullanmak. Böylece eviniz daha fonksiyonel bir durum oluşturacaktır.

Fonksiyonel ve estetik olmadığınızı düşündüğünüz eşyalarınızı birilerine kullanmaları için verebilirsiniz.

k mekan saksıları 1

Doğal mekanlardan gelecek bitki elemanlarının küçük mekanınız için son dokunuşlar olmalı. Bu elemanların orantılı biçimde kullanıldığında yaratacağı sihir vazgeçilmez olacaktır.

Tartışmaya Katıl

Listeleri karşılaştırın

Karşılaştırmak