Arsa nedir, Tarla nedir? Farkları nelerdir?

arsa ve tarla nedir

Arsa nedir, Tarla nedir? Farkları nedir?

Öncelikle arsa tanımını yaparak başlayalım. Bugüne kadarki deneyimlerimle arsanın tarla ile karıştırıldığı izlenimine sahibim. Arsa; Yerleşim alanlarında, üzerine yapı yapılmak için ayrılmış, kent yönetiminin sunduğu alt yapı hizmetlerden yararlanabilecek nitelikte olan alanlar, olarak tanımlayabiliriz. Bu tanımın dışında kalan alanlara da tarla diyebiliriz. Arsanın niteliklerini sıralarsak; İmar planlaması ile üzerinde yapı yapma izninin olması ve yerel yönetimin alt yapı hizmetlerine sahip olması. Yani bir tarla imar planı ile arsa cinsine dönüşür. İmar planının varlığı da, bu alanların alt yapı hizmetinin var olduğunu gösterir. Böyle bakınca imar planı alt yapı hizmetinin ulaşmış olduğu anlamına gelir ve bu nitelik yasalarla sağlanmıştır. Hukuken bir tarlanın arsa olması alt yapı hizmetin sağlanmasıyla olur, yerel yönetim bunu sağlamış olmalıdır.

TARLA8931

Ayrıca bu niteliklere sahip olmadan, yapılaşma izni verilen alanlar (tarla) söz konusudur. Bu konu bir istisna olarak düzenlenir. Yapılaşma şartları kanun ve yönetmeliklerde genel tariflerle belirlenmiştir. bu hak oldukça sınırlıdır, Bağ evi, tarım depoları, hayvan bakım barınakları vs. Yani kent dışı tarımsal üretimi desteklemek amacındaki yapılar. Plansız alanlar imar yönetmeliğine tabi olarak yapılabilir.

TARLA5251

Genel kurallar olarak; İnşaat alanı, tarla alanının yüzde 5’ini geçmeyecek, -Yapı inşaat alanları toplamda 250 metre kareyi geçmeyecek, -Saçak seviyelerinin tabii zeminden yüksekliği 6.50 metreyi ve 2 katı aşmayacak, -Yol ve parselin sınırlarına 5 metreden fazla yakınlaşmaması koşulları ile yapı inşaatına izin verilmektedir.

Arsalarda ise yapılaşmanın; genel kuralları, Planlı alanlar imar yönetmeliği ile, özelde de Belediyeler tarafından yapılan İmar planları ve notlarıyla belirlenir. Arsaya yatırım yaparken konunun uzmanı mimarlardan destek alınmasını tavsiye ederim. Çünkü çok yönlü bu konuda yeterli bilgiye sahip konuyla ilgili mimar daha doğru bilgilendirme yapacaktır. Yapacağınız hata ise yeterince bilgi ile donatılmamış kişilerden yardım almaktır.

Konu ile ilgili sorularınızı bizimle paylaşırsanız, buradan cevap vermeye çalışacağım. Bilgi paylaşıldıkça çoğalacaktır.

Arsa almak iyi bir yatırım mıdır?

Tartışmaya Katıl

0 thoughts on “Arsa nedir, Tarla nedir? Farkları nelerdir?”

  • Sabahattin Toluk

    Tartismanin konusunu bilmiyorum. selamlar

    Cevap

Listeleri karşılaştırın

Karşılaştırmak