Arsa almak iyi bir yatırım mıdır?

walking man 4949698 640

Arsa almak iyi bir yatırım mıdır?

Arsa almak uzun vadede kazançlı bir yatırımdır. Bölgenin gelişme durumuna ve kent yöneticilerinin almış oldukları kararlara bağlı olarak kısa vadede de iyi kazanç sağlayabilir. Burada yapılacak olan, bu tür kararların takip edilmesidir. Yatırım yaptığınız arsa çevresinde yapılacak olan kamu yapıları arsanıza farklı değerler katacaktır. Hastane, okul, alışveriş merkezi, park bahçe, kent ormanı, ulaşım kararları arsanızın değerlenmesi ile yakından ilgilidir.

tarla777

Yatırım yapacağınız arsanın geleceği hakkında sağlıklı bilgiler toplamanız gerekir. Bunu da güvenebileceğiniz bir emlak danışmanından profesyonel bir yaklaşımla almanız gerekir. Bu tür yardımlar tanıdıklarınıza bir sohbet sırasında sorulacak sorularla olmamalıdır. Son yıllarda bu konuda profesyonel yardım alma neredeyse zorunluluk haline gelmiştir. Bilgi ve tecrübe ile donatılmış, yılarca bu konularla ilgilenmiş deneyim sahibi kurumlarla iletişime geçmelisiniz. Arsaların değerini belirleyen üzerinde ki yapılaşma şartlarıdır. Bunu da arsanın imar durumunu öğrenerek elde edebiliriz. Bu konuda da emlak danışmanınız, konusunda uzman bir mimar olması tercih edilmelidir. Arsa kazandıran gayrimenkul yatırımlarından biridir. Karlı olmasının yanında risklerini aklımızdan çıkarmamalı mutlaka uzman kişilere danışmak gerekir.

Ekran Alıntısı2

Diğer önemli bir konuda, ipotek, şerh (arkeolojik, doğal sit, koruma alanları vs), şuyulandırma, haciz, şahıs, şirket veya kamu kuruluşuna ait kullanım hakkı gibi mülkiyeti kısıtlayıcı bir sorunu olup olmadığı araştırılmalıdır.

Varsa zemin etüdünü inceleyin. Yoksa emlak danışmanınızdan bu konuyu incelemesini isteyebilirsiniz. Bu konuda yakın parsellerde yapılmış zemin etütleri elde edilerek, bir jeoloji mühendisinin yorumunu da işin içine katmak gerekir. Sağlam zeminli arsalar, deprem riskine karşı daima cazip durumdadır.

walking man 4949698 640

Arsa yatırımının dezavantajlarına bakacak olursak; konut ve işyerinin kira getirisi vardır, ancak arsanın kira getirisi yoktur. İkinci dezavantajı likit (döviz, altın, vadeli hesap) bir yatırım olmadığından istediğiniz anda istediğiniz rakamdan nakde çeviremezsiniz. Üçüncü dezavantaj bence, arsa kısa vadeli bir yatırım değildir. Bu durumun istisnaları vardır. Yatırım yaptığınız arsanın bulunduğu alanda siyasi karar vericilerin olumlu kentsel gelişim kararları vermiş olmaları. Ancak yinede arsa yatırımları uzun vadeli yatırımlardır. Sabırlı davranmak arsa yatırımınızın kazancını arttıracaktır.

Doğru alanlarda arsaya yapılan yatırım, orta ve uzun vadede dikkate değer bir getiri sağlayabilir. Kentin gelişme alanlarına en yakın arsa ile en uzak arsa yatırımınızın vadesini belirleyecektir.

Arsa yatırımınız iki biçimde değerlendirebilirsiniz. 1- Arsanızı kat karşılığında yapı müteahhidi (emlak geliştiricisi) ile bina yapım anlaşması yapmak. Elde edilen yapı payını inşa süreci sonrasında satmak. 2- Arsanın nakit karşılığı satılması. Bu iki yöntemin riskleri ve getirileri farklıdır. Tabii ki nakitle satışın bir riski olmadığından getirisi kat karşılığı anlaşmaya oranla daha azdır. Bu arada kat karşılığı anlaşmanın riskleri büyük bir kısmı kontrol edilebilir risklerdir. Bunları kontrol edilebilir pozisyonda tutabilirseniz arsa yatırımınızı daha karlı bir durumla sonlandırmış olursunuz. Bu konuyu ayrıca “kat karşılığı antlaşmanın risklerinin kontrol edilmesi” başlıklı yazımda sizinle paylaşacağım.

Arsa yatırımının avantajlarına bakalım.

Konut ve işyerinde kira geliri olur ancak kiracı geliri elde etmeninde zorlukları vardır. uygunsuz kiracıların sizi zor duruma düşürmesi söz konusu olabilir.

Herhangi doğal afet, deprem durumunda binalar hasar görebilir, arsa yatırımınız bu durumlardan etkilenmez. Ancak Kısmi zararlar söz konusu olabilir.

Binalar kullanımdan doğan yıpranmalara uğrar, eskir, bakım masrafları olur, arsaların bu tür masrafı olmaz.

Arsa nedir, tarla nedir ?

Tartışmaya Katıl

Listeleri karşılaştırın

Karşılaştırmak